اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin سه شنبه 1 اسفند 1391, 21:16

آذربایجان غربی دارای مناطق طبیعی و گردشگری فراوانی است که برخی از آنها در نوع خود کم نظیر و حتی بی نظیر هستند. آب و هوای چهار فصل این منطقه به طبیعت استان چنان زیبایی بخشیده که گویا طبیعت زیبای ایران در این استان خلاصه شده است؛ زمستانش با کوهستانی بودن منطقه همچون غول هایی سپید و بهارش نیز بهشتی بر روی زمین است.


یکی از مناطق طبیعی بی نظیر آذربایجان غربی، غار سهولان مهاباد است، غاری که طبق نوشته های یک هیات غار نورد از دانشگاه آكسفورد  که در سال 1350 هـ . ش از آن دیدن كرده بودند، غار سهولان را به عنوان یکی عجیب ترین غارهای آبی جهان به شمار آوردند.

 غار سهولان یكی از جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز آفرینش در شهرستان مهاباد بوده و پس از غار علیصدر همدان، دومین غار آبی ایران به شمار می آید، این غار در 43 كیلومتری شرق مهاباد و بین جاده مهاباد ـ بوكان قرار گرفته و از آب و هوای بسیار خوب و معتدلی برخوردار است.


تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش می‌باشند که قسمت هایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کرده‌اند. به دلیل تاریک بودن و نبود نور هیچ نوع جلبکی در آب دریاچه این غار رشد نکرده و به غیر از جانداران میکروسکوپی هیچ موجوى دیگرى زیست نمی‌کند؛ آب دریاچه غار بسیار شفاف و زلال است به طوریکه عمق آن علی رغم تاریک و عمیق بودن آن به وضوح دیده می شود.

غار سهولان هر چهار فصل سال در این منطقه شكوه خاص خود را داشته و با ارتفاع یک هزار و 751 متر از سطح دریاهای آزاد چشم انداز بسیار زیبایی از لحاظ كوه های برفگیر بلند آن در زمستان و پوشش گیاهی (دارویی و خوراكی) در بهار دارد.

دیرینگی آثار بدست آمده از غار به هزاره دوم قبل از میلاد رسیده و به گفته اغلب كارشناسان این غار از روزگاران پیش مورد استفاده مردم بوده است و یافتن سفال های مربوط به دوره اشكانی (پارت ها) و جام مسی پی سوز مربوط به دوره ایلخانان مغول نشانی بر این مدعاست.

 غار از دو بخش آبی و خشكی تشكیل یافته كه بخش آبی به طول 300 متر از سه حوضچه به هم پیوسته به وجود آمده كه ژرف ترین نقطه آن 52 متر و میانگین ژرفای آن 22 متر، جنس سنگهای دیواره غار آهكی دولومیتی و آهكی رسوبی است، طول تقریبی این بخش نزدیك 250 متر است.

در قسمت آبی غار قندیل های آهكی به اشكال مختلف از سقف آویزان گشته و بعضی از آنها به موجودات زنده شباهت زیاد دارند كه ساكنین محلی بر هر یك نامی مانند خوشه انگور، اختاپوس یا هشت پا  و لاك پشت نهاده اند.

غار آبی سهولان از نوع فعال بوده و دلیل فعال بودن آن نیز رشد قندیل ها است. بخش دوم قسمت خشكی غار، به كونه مالان مشهور است كه واژگانی است مركب به معنی راه یا سوراخی كه مردم در آن خانه گزیده باشند .

در نقطه اتصال قسمت آبی به بخش خشكی شیب تندی وجود دارد كه در انتهای این شیب تونل باریكی به عمق 20 الی 30 متر كنده شده و به عقیده كارشناسان روزگاری راهی مخفی بین قلعه بالای كوه و داخل غار وجود داشته كه بر اثر تكان های زمین مسدود شده است، پس از آن ساكنین داخل غار خواسته اند با ایجاد این تونل دوباره این راه را باز كنند ولی به علت كمبود اكسیژن و نداشتن وسایل كافی موفق به این كار نشده اند.  

ساختار زمین شناسی غار شامل آبی، خاكی و سنگ آهك  است، هرچند از نظر آغاز پیدایش به دوره  دوم زمین شناسی (كرتاسه) بازمی گردد، اما در هیچ یك از كتب معتبر فارسی، كردی و تركی نامی از آن برده نشده تنها ژاك دورگان جهانگرد مشهور فرانسوی بین سالهای 1896 ـ 1892 كه در ایران مشغول نوشتن كتاب جغرافیای غرب ایران بوده غار را دیده و با كمك ساكنین روستا بوسیله كلك از راه آبی وارد غار گشته، شصت درصد با واقعیت كنونی همخوانی دارد.

 در سال 1370 گروهی برای شناسایی و انجام كارهای نخستین از غار دیدن كرده و سرانجام در سال 1376 به بازگشایی مسیرهای ورودی پرداخته اند كه در سال 1379 توسط شهرداری مهاباد مورد استفاده موقت قرار گرفت. اما هنوز برای كشف مسیرهای دیگر غار باید كار ها لازم است که باید کرد. این غار هم اكنون توسط شركت تعاونی گردشگری و تفریحی غار سهولان و شهرداری مهاباد اداره می شود.

درباره قلعه بالای كوه باید گفت اكنون دیواره های سنگی قلعه موجود است و در كنار این قلعه سنگی، آثار دیگری دال بر وجود قلعه دیگری نیز هست كه مصالح به كار گرفته آن از نوع خاك محلی و كاملاً از گل ساخته شده كه اكنون به صورت یك تل باقی مانده است .

با توجه به موقعیت قلعه بالای كوه و اطراف آن بر قلعه (چه كچ) در غرب روستا و همچنین قلعه صارم بگ در شرق مهاباد معلوم است، روزگاری كه مراغه پایتخت ایلخانان مغول بوده این منطقه از نظر نظامی مورد توجه ویژه حاكمان وقت بوده است .

 گفتنی است غار آبی سهولان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار دارد.

علاوه بر جاذبه های گردشگری این منطقه، افراد خون گرم بومی نیز که در غار سهولان به خدمات دهی مشغولند، به فضای آن، حال و هوای دیگری می دهند، به طوریکه در ایام تعطیلات نوروزی این منطقه پر از علاقه مندانی می شود که برای دیدن یکی از مناطق کم نظیر جهانی، به شهرستان مهاباد سفر کرده و هم از غار سهولان مهاباد دیدن می کنند و هم با فرهنگ مهمان نواز مردم استان آشنا می شوند.

منبع: ایسنا


 

 
 


 
 


 
 

 

دسته بندی : آثار تاریخی آذربایجان غربی , آثار طبیعی آذربایجان غربی ,
برچسب ها : غار سهولان مهاباد , غار آبی سهولان , آذربایجان غربی ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات