اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin یکشنبه 20 بهمن 1392, 00:51
اورمو اؤلکه سی/ "یئرآلماکابابی" غذایی محلی در شهر اورمیه است که تمامی شاخصه‌های خوب یک غذای پرکالری و ارزان قیمت اما بسیار خوشمزه را یکجا دارد که در گزارش پیش رو به معرفی بیشتر آن می‌پردازیم.

یئرآلماکابابی

  شاید بیشتر یئرآلماکابابی خورهای دو آتیشه اورمیه‌ای هم خبر ندارند که آوازه این ویژگی غذائی‌شان همه‌گیر شده و شاید اصلا نمی‌دانند که تناول سیب زمینی پوست نکنده تنوری به همراه نان سنگک و  دیگر مخلفاتش صرفا مختص مردم این منطقه است.

البته چند سالی است که یئرآلماکابابی از شهرهای دیگر کشور هم سر در آورده است، احتمالا نزدیک‌ترین معادل فارسی یئرآلماکابابی همان سیب زمینی تنوری معروف است، حال آنکه همتای فارسی این عبارت ترکی بار مفهومی یئرآلماکابابی را به همراه ندارد.


غذایی که تنه به تنه فست فودهای خارجی می‌زند

اینکه اورمیه‌ای‌ها می‌توانند با پرداخت مبلغی ناچیز یک وعده غذای خوش طعم و سالم را میل کنند، یئرآلماکابابی را به یکی از محبوب‌ترین و پر فروش ترین فست فود های شهر اورمیه تبدیل کرده است.

اگر مضرات و قیمت های سرسام آور فست فودهای امروزی را کنار گذاشته و معنای واژگان آن را مد نظر قرار دهیم یئرآلماکابابی یک فست فود سنتی واقعی است.

کوچه‌های عرضه کننده یئرآلماکابابی مدام زیادتر می‌شوند

نوستالژی یئرآلماکابابی به سالم و سریع السرو بودن آن ختم نمی‌شود، امروز شاید هزاران نفر در اورمیه به طور مستقیم و غیر مستقیم با یئرآلماکابابی در ارتباط‌اند و از این طریق امرار معاش می‌کنند.

سکانس دراما و احساسی ماجرا هم به آنجایی می‌رسد که یرآلماکابابی و کوچه‌هایی که بوی سیب زمینی تنوری در آن پیچیده، به بخش جداناپذیری از خاطرات جوانان اورمیه‌ای تبدیل شده است.

یئرآلماکابابی یا همان کباب سیب زمینی با وجود اینکه چند دهه‌ای از تولدش در آذربایجان نمی‌گذرد، امروز به یکی از جاذبه‌های گردشگری اورمیه تبدیل شده است.

یئرآلماکابابی، طعم خاطره مشترک اورموی‌ها

نان سنگک داغ، سبزی و سیب زمینی پوست نکنده‌ای که در میان چند کیلو نمک به صورت ترد تنوری شده است، اصلی‌ترین اجزای یئرآلماکابابی را تشکیل می‌دهند، البته طی چند سال اخیر، افزونه‌هایی مثل کره، گوجه فرنگی، سس، فلفل، تخم مرغ و پیاز هم به درون ساندویچ یا همان لقمه یئرآلماکابابی نفوذ کرده‌اند و یئرآلما‌خورهای اورمیه‌ای با توجه به ذائقه خود آن‌ها را از لقمه کم و زیاد می‌کنند.

در این میان، به هیچ عنوان نمی‌توان نقش دوغ محلی اورمیه را در افزایش محبوبیت و همه‌گیر کردن سیب زمینی کبابی کتمان کرد.

خواص یئرآلماکابابی

در وادی خواص تغذیه‌ای سیب‌زمینی آمده است که خوردن این محصول وارداتی از آمریکای لاتین برای قلب و لثه‌ها مفید بوده و یک مسکن درد و ترمیم‌ کننده مناسب زخم معده است.

سرو کردن سیب زمینی در نقاط مختلف کشور با تاثیر پذیری از فرهنگ و ذائقه‌های مردمان آن منطقه متفاوت است، گروهی سیب زمینی(یئرآلما) را سرخ می‌کنند و گروهی ترجیح می‌دهند آن را به شکل آب پز یا چیپس مانند مصرف می‌کنند. 

امروز محققان می‌دانند که با سرخ کردن سیب‌ زمینی چه بلایی بر سر این ماده غذایی می‌آید، به‌ طوری که آن را از یک ماده غذایی مفید به غیرمفید و یا حتی مضر تبدیل ‌می‌کند.

غذایی بدون روغن، پر از کالری

روش سنتی پخت سیب زمینی در اورمیه مزایایی در پی دارد، اول اینکه روغن در این روش حذف می‌ شود در نتیجه کالری اضافه‌ای که در پی سرخ‌کردن به سیب‌زمینی‌ها افزوده می ‌شد، دیگر وجود ندارد.

خوب است بدانید که پخت تنوری سیب زمینی پوست نکنده ارزش های غذایی این ماده ارزشمند را حفظ می‌کند، زیرا این سبزی نشاسته‌ای یکی از منابع غذایی گیاهی آهن نیز به حساب می‌آید و اغلب با پوست کندن این سبزی، آهن نیز به دور ریخته می‌شود در حالی که با تنوری کردن اتلاف این ماده مغذی به حداقل می‌رسد.

یئرآلماکابابی از مرزهای فرهنگی گذر کرده است

امروزه تب یئرآلماکابابی اورمیه از مرزهای آذربایجان غربی و حتی مرزهای کشورمان نیز فراتر رفته است و چه بسیار افرادی که با آرزوی چشیدن طعم یئرآلماکابابی و دوغ ترشی که در زبان محلی اَیران نامیده می شود به اورمیه سفر می‌کنند.

یئرآلماکابابی مخصوص قشر خاصی از جامعه نیست، مردم از مرفه ترین قسمت های شهر اورمیه تا محله‌های کم بضاعت آن به راحتی یک غذای کامل و خوشمزه را میل می‌کنند و این یعنی هیچ فقیری در اورمیه با شکم گرسنه سر به بالین نمی‌گذارد.

اطمینان از بهداشتی بودن یئرآلماکابابی

در حالی که همه یئرآلماکابابی فروش‌های اورمیه‌ای بدلیل اطمینان به سنگگ پزی‌هایی سطح شهر که سال‌ها نان بهداشتی مردم را تامین کرده‌اند پخت بهداشتی سیب زمینی‌های خود را به آنان سپرده و به بهداشتی بودنشان نیز اطمینان دارند اما با این حال این خود مردم اورمیه هستند که بهترین کیفیت یئرآلماکابابی را بخوبی می‌شناسند و افزایش مراجعات‌شان به مغازه‌های فروش این غذا در برخی محله‌ها نشان از کیفیت بالای یئرآلماکبابی این اصناف دارد.

امروزه بوی یئرآلماکابابی در بسیاری از کوی برزن‌های اورمیه پیچیده است و هر رهگذر غیر بومی تلاش می‌کند حداقل یک بار از این غذای ساده اما خاطره انگیز تناول کند.

نقش یئرآلماکابابی در اشتغال محلی

فروش یئرآلماکابابی نقش بسزایی در ایجاد اشتغال دارد، به گونه‌ای که با کمترین امکانات می‌توان پول خوبی از فروش این غذای لذیذ به جیب زد، فروش سیب زمینی تنوری می‌تواند در صندوق عقب یک ماشین فرسوده و یا بر روی یک اربه دستی صورت بگیرد.

خیلی از دانش آموزان قدیم و جدید خاطرات فراموش ناشدنی از یئرآلماکبابی فروش روبروی مدرسه شان دارند.

برای اولین بار پیشنهاد می‌شود این غذای متفاوت اورموی‌ها به ثبت ملی و جهانی برسد، چراکه یئرآلماکابابی  کم از پیتزا ندارد.

منبع: تسنیم

با اندکی ویرایش/ اورمو اؤلکه سیدسته بندی : سوغات،صنایع دستی،غذاها ,
برچسب ها : یئرآلماکابابی , سیب زمینی تنوری , فست فود ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic