اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin شنبه 24 اسفند 1392, 14:48

بازارهای تاریخی ارومیه درست در مکانی قرار دارد که مردم این شهر به آن مرکز می گویند بازدید و خرید از این بازار تاریخی حلاوت خاصی دارد که در گزارش پیش رو بدان می پردازیم.

بازار ارومیه


صحبت از مکانی است که حکایت دلبریش نه محدود به امروز بلکه از دیرباز بوده است، گشت و گذاری در بازار ارومیه حظ لذت بردن از تاریخ و هنر را یکجا به انسان می چشاند.

بناهای تاریخی همراه با برانگیختن حس شگفتی ما را بر آن می دارد که درباره فرهنگ و معماری گذشته بیشتر بدانیم اگر چه دارای ارزش های معماری، هنری، زیبایی شناختی، تاریخی، نمادی، معنوی، اقتصادی یا اجتماعی باشد، اما در نگاه نخست عاطفی است چون نمادی ازهویت فرهنگی و بقای مردم آن منطقه و هم چنین بخشی از میراث ما محسوب می شود.

در واقع بنای تاریخی فقط توده ای بی جان از سنگ، گچ، گل، چوب و فلز که در گستره زمان باقی مانده و احیاناً زیبایی آن لذت بخش باشد، نیست، بلکه موضوع مهمتر این است که نشانگر اندیشه، هنر، دین، علم و در یک کلام تمدن و فرهنگ سازندگان آن است.

بازار تاریخی و تاریخ ساز ارومیه

بازار تاریخی و زیبای ارومیه با قرار گرفتن در مجموعه بافت قدیمی و در گوشه جنوب شرقی شهر همواره یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

بنایی با بهره گیری از خلاقیتی منحصربفرد و در عین حال ساده این روزها نیز در ایام تعطیلات نوروزی پذیرای مسافرینی است که هم قصد خرید دارند و هم تماشا.

بازار تاریخی ارومیه یکی از مراکزی است که بر حسب نیازهای اجتماعی در مقطعی از تاریخ شکل گرفت، بازاری که سبک معماری به کار گرفته در آن نیز نشانگر فرهنگ و ذوق اصلی آذری- ایرانی است.

وقتی وارد این بازار می شوی گویا دریچه‌ای از زمان آدمی را به چند صد سال پیشتر برده و با فرهنگ و هنر ایران قدیم آشنا می سازد.

یادگارانی از زند و قاجار تا کنون

بازار قدیمی شهر ارومیه در مجموعه بافت قدیمی و در گوشه جنوب شرقی شهر قرار دارد؛ قدیمی ترین بخش‌های این بازار مربوط به دوره صفویه و بعد آن تعلق دارد؛ در گوشه کنار این بازار تاریخی حمام‌هایی نیز وجود دارد که تاریخ شناسان آنها را متعلق به دوره زندیه و قاجار می دانند.

با دخل و تصرفاتی که بر اثر انقلاب صنعتی و زندگی مدرن در کالبد شهر ارومیه بوجود آمده، قسمت‌های زیادی از بافت قدیمی مخصوصاً بخش تجاری شهر تخریب و یا اتصال آنها از هم گسیخته شده، به طوری که در حال حاضر قسمت کوچکی از بافت قدیمی بازار با حد فاصل دو خیابان و میدان نوساز در شمال شرقی شهر قرار گرفته و یکی از حمام های قدیمی در قسمت دیگر شهر، در حال حاضر بخش عمده و سالم بازار قدیمی ارومیه در بین خیابان های عسگرآبادی، امام، مهاباد و اقبال محصور است.

مجموعه بازار قدیمی ارومیه در حال حاضر در مرکز شهر قرار گرفته و پلان کلی آن به شکل مستطیل ناقص، محصور در بین خیابان های امام، عسگرآبادی، اقبال و مهاباد است.

بازاری که اصالتش را حفظ کرده است

این بازار حدوداً دارای 60 هزار م