اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin پنجشنبه 17 مهر 1393, 12:51

بازار تاریخی اورمیه از یادگارهای دوران صفویه، قاجار و زندیه با راسته‌های زیبا و رنگین سنت دیرینه خرید و فروش را هنوز در خود حفظ کرده است و اهالی این شهر همچنان از آن به‌عنوان "اوسته اورتولو بازار" یاد می‌کنند.

بازار ارومیه

کسب و کار حلال در اورمیه دغدغه اصلی مردمان مؤمن بوده و اهالی این شهر 3000 ساله شبانه‌روز در حال تلاشند تا لقمه‌ای حلال بر سر سفره خود بیاورند.

اصناف بازار سنتی اورمیه نمایندگان شناخته شده کسب و کار حلال هستند، خرید و فروش سنتی کالای جدید و قدیم بین کسبه این بازار همچنان ادامه دارد، بازاریان اورمیه سنت نیاکان خود را ادامه داده تلاش می‌کنند همچنان سنت صادقانه معاملات را نمایندگی کنند.

بازار تاریخی اورمیه در بافت قدیمی شهر و در جنوب شرقی اورمیه واقع شده است، این بازار در زبان ترکی به‌نام (اورتولو بازار) به‌معنی بازار رو بسته یا همان "مسقف" معروف و اغلب آن را به این نام صدا می‌زنند.

هسته اولیه این بازار مربوط به مسجد جامع بوده و دارای 19 ورودی در بخشهای مختلف شهر است که به‌وسعت 3 هکتار و دارای بیش از هزار مغازه، 3 کاروان‌سرا و 3 حمام تاریخی است.

حمام‌های قائم، تجلی و آخوند از تاریخی‌ترین حمام‌های داخل بازار اورمیه بوده و ساخت و معماری آنها مربوط به دوره‌های قاجاریه و زندیه است.

در واقع این بازار به دوران پیش از اسلام برمی‌گردد و احداث آن از اواخر دوران صفویه شروع و اوایل دوره‌های قاجاریه و زندیه کامل‌تر شده است، اکنون نیز در بعضی مواقع بازسازی‌هایی برای نو و تازه ماندن معماری آن صورت می گیرد.

بازار قدیمی اورمیه نیز در زمان جنگ مورد تخریب قرار گرفته، به همین دلیل در زمان‌های مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار می‌گیرد.

با توجه به وسعت این بازار در هر راسته‌ای از آن یک صنف مشغول به کار بوده و اغلب مغازه‌ها ارث پدر بزرگان آنهاست.

زمانی که پای صحبت مغازه داران می‌نشینی هرکدام علاقه خویش را نسبت به شغل خود ابراز کرده به صنف خود عشق می‌ورزند و این سبب موفقیت هرروزه آنان شده است.

در هر راسته بازار نیز مغازه‌ها، به‌شکل و تنوع خاصی تزیین شده و خوش‌سلیقگی مردم ترک آذربایجان را نمایان می‌سازد.

این بازار به‌دلیل پویایی و تاریخی بودنش بین آثارهای باستانی، در سال 62/3/22 در فهرست آثار ملی کشور جایی را برای خود برگزید و به ثبت رسید.

قدیمی‌ترین افراد بازار اورمیه نیز بیش از نیم قرن است که در قسمت (میسگر خانا) بازار مس مشغول به کار هستند.

معماری ساده و زیبای این بنا در طاقهای ضربی و رومی، نشان از ساده زیستی و ساده طلبی معماران هر دوره است چراکه نسبت به بازارهای تاریخی کاشان، اصفهان و کرمان از گچبری شاخصی برخوردار نبوده و بیشتر به استقامت و زیبایی آن توجه شده است.

سالانه ده‌ها هزار گردشگر علاوه بر اینکه از مکان‌های زیبای اورمیه بازدید به عمل می‌آورند، از دیدن این بازار کهن نیز