اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin دوشنبه 19 آبان 1393, 19:32

معاون عمرانی استاندار اذربایجان غربی گفت: با هدف بهبود در تخصیص اعتبارات مصوب دولت برای احیا دریاچه ارومیه وزیر اقتصاد و دارایی به عضویت کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه درآمد.

بهادری

به گزارش "اورمولو آی آر" به نقل از تسنیم، هادی بهادری نماینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه در نشستی با خبرنگاران آذربایجان غربی پاسخگوی سوالات آنها در رابطه با اعتبار مصوب شده احیای دریاچه ارومیه و اجرای پروژه های مربوط به آن شد.

وی در ابتدای صحبت های خود سیستم اطلاع رسانی ستاد احیای دریاچه ارومیه را از خود فعالیت ها کندتر عنوان کرد و گفت: این امر سبب شده بعضا در جامعه اخبار متفرقه ای در رابطه با احیای دریاچه ارومیه منتشر شود که با اصل و واقعیت مغایرت دارند.

بهادری دریاچه ارومیه را دارای اهمیتی دانست که برهیچ کس پوشیده نیست و تمام مناسبات اقتصادی، اجتمای، فرهنگی، زیستی و معیشتی مردم منطقه را تحت تاثیر آن خواند و افزود: دریاچه ارومیه مهم ترین اولویت منطقه و همچنین دولت در منطقه شمال غرب کشور است.

دولت در تصویب پیشنهادات ستاد احیا دریاچه ارومیه مطلوب عمل کرده است

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: دولت در نخستین روزهای آغاز به کار خود با پرداختن به موضوع دریاچه ارومیه نشان داد که به نجات دریاچه ارومیه اهمیت می دهد و تا کنون روی حرف خود ایستاده و حرکتی دیده نشده که حاکی ازعقب گردی دولت از این وعده باشد.

نماینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه گفت: تا کنون هر بودجه ای که ستاد احیای دریاچه ارومیه پیشنهاد کرده دولت عین آن را بدون ریالی کمتر تصویب کرده است 729 میلیارد و 570 میلیون تومان رقم دقیق پیش نویس اعتبار است که همین رقم نیز به تصویب دولت رسیده و این نشانگر آن است که دولت به کارگروه احیای دریاچه ارومیه و برنامه های پیشنهادی آن اعتماد دارد.

بهادری با بیان اینکه پروژه احیای دریاچه ارومیه پروژه بزرگی است اظهار کرد: امکان اینکه یک سری ریز پروژه ها جابجا شود وجود دارد و برخی نیز کاسته و برخی دیگر اضافه شود.

موضوع دریاچه ارومیه ابزار دست سیاسیون نشود

وی احیای دریاچه ارومیه را نیازمند همگرایی مسئولان در حوضه دریاچه ارومیه اعم از آذربایجان غربی و یا استان های همجوار و حتی مسئولان ملی خواند و گفت: مسولان باید اعتقاد قلبی داشته باشند که دریاچه ارومیه باید احیا شود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: امید به احیای دریاچه ارومیه در منطقه ایجاد شده است ولی متاسفانه برخی از مسئولان به گونه ای صحبت می کنند که انگار اعتقادی به احیای دریاچه ارومیه ندارند و فکر می کنند این موضوعی سطحی است ما انتظار داریم مسئولان با موضوع جدی و عمیق تر برخورد کنند و اجازه ندهند از دریاچه ارومیه استفاده ابزاری شود چرا که دریاچه ارومیه قابل احیاست و شرایط امروز آن ناشی از برخی سیاست های غلطی است که در گذشته اعمال شده است و در صورت اصلاح این سیاست ها چه در بین مردم و چه در بین مسئولان قطعا خداوند متعال نیز بر ما نظر داشته و دریاچه ارومیه احیا می شود.

وی نکته مهم دیگر در سرعت بخشی به احیای دریاچه ارومیه را نقش مردم عنوان کرد و گفت: تا چندی پیش نقش مردم در احیای دریاچه ارومیه مغفول واقع شده بود اگر مردم پای کار نباشند هیچ کاری پیش نمی رود چرا که 90 درصد آب توسط کشاورزان مصرف می شود.

پروژه‌های دریاچه ارومیه با وظایف دستگاه‌های اجرایی تضاد ندارند

بهادری بیان کرد: در طرح آی پی سی ام که در 6 روستای آذربایجان غربی انجام شد مردم با رعایت چند توصیه 40 درصد از آب مصرفی را صرفه جویی کرده و این عمل منجر به احیای تالاب های اطراف این روستاها شد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی دریاچه ارومیه را فرصتی برای توسعه منطقه برشمرد و تصریح کرد: پروژه‌های دریاچه ارومیه هیچ گونه تناقضی با پروژه های ذاتی دستگاه‌های اجرایی استان ندارد.

بهادری گفت: اینکه چاه ها باید کنتور داشته باشند یا اینکه آبیاری سنتی به صنعتی تغییر یابد و اجرای پروژه‌های بیابان زدایی و پرورش برخی گیاهان مقاوم به شوری در اطراف دریاچه همگی از جمله کارهایی است که توسعه استان را منجر می شود.

وی افزود: در حال حاضر برای شرکت آب منطقه ای حدود 300 میلیارد تومان اعتبار اضافه برای تخصیص در سال 93 در نظر گرفته شده است که می تواند بسیار برای این سازمان کمک حال باشد بنابراین باید به دریاچه ارومیه به عنوان فرصتی برای توسعه و آن هم از نوع درون زا نگریست و مشکلات استان خصوصا در حوزه کشاورزی را رفع کرد.

نحوه تصویب، تامین و هزینه کرد اعتبارات دریاچه ارومیه

نماینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه تراز دریاچه ارومیه را امروز برابر با 1270 ممیز 40 صدم خواند و اظهار کرد: به سبب آفتابی بودن آب و هوای استان در چند روز گذشته نسبت به 5 روز قبل 6 سانتی متر کاهش تراز دریاچه را شاهد بودیم، امروز نسبت به تراز سال گذشته حدود 10 سانتی متر و نسبت به ابتدای سال زراعی(اول مهر) 25 سانتی متر بالاتر قرار گرفته است و نسبت به تراز اکولوژیک 3 و 7 دهم متر پایین تر است و چنانچه برنامه ده ساله احیای دریاچه ارومیه به صورت دقیق اجرایی شود امیدواریم به تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه دست یابیم.

بهادری گفت: آنچه که در هیئت دولت مصوب شده است در سه قسمت است قسمت اول ماده 10 و 12 مدیریت بحران است که شامل 729 میلیارد تومان بوده و در قالب آن 79 پروژه اجرا می شود طرح هایی نیز برای جهاد کشاورزی و طرح هایی برای آب منطقه ای در نظر گرفته شده و از جمله طرح های مهم طرح کاداس، لایروبی ها، حل مشکلات بند نوروزلو و شناسایی ریزگردها و تثبیت آنها، مطالعات انتقال ارس، مطالعات انتقال خزر، و سایر طرح هاست.

وی بخش دوم اعتبارات را ملی و استانی بیان کرد و افزود: اعتبار این بخش 190 میلیارد تومان بر سر جای خود قرار دارد و این اضافه بر 729 میلیارد تومان است.

به گفته معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی اعتباری به مبلغ 487 میلیارد تومان نیز از محل صندوق توسعه ملی است که تقریبا نهایی شده است و مجموع آنها 1403 میلیارد تومان است.

وضعیت کنونی دریاچه ارومیه

وی گفت: به سبب بارشی که اخیرا در آذربایجان غربی رخ داد طرح نکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز منتفی شد و بر این اساس حدود 5 تا 6 هزار هکتاری که در پایاب نوروزلو چغندر کشت می شد به کشت گندم و جو تغییر می یابد و ما به التفاوت این محصولات نیز از سوی دولت به کشاورزان پرداخت می شود که در این صورت حدود 30 میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود با این شرط که دیگر اجازه تبدیل اراضی به باغات در محدوده زرینه رود به کشاورزان داده نمی شود و تمام بخش ها موظف هستند به طور متوسط سالانه 8 درصد کاهش مصرف آب داشته باشند تا در مدت 5 سال به عدد 40 درصد مورد نظر دست یابیم.

بهادری از عضویت وزیر اقتصاد در مجموعه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه خبر داد که امید می رود بر اساس آن مباحث تخصیص ها با سرعت بیشتری اتفاق افتد.

این نشست با پرسش و پاسخ خبرنگاران از معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی پیرامون دریاچه ارومیه ادامه یافت که مشروح آن در پی می آید.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران: از سالهای گذشته تا کنون رقم های متفاوتی برای دریاچه ارومیه تخصیص یافته که صرف مطالعات احیای آن شده است آیا روند مطالعاتی احیای دریاچه ارومیه سرانجامی دارد یا خیر؟

هادی بهادری: از مبلغ 1403 میلیارد تومان کل بودجه دریاچه ارومیه 19 میلیارد تومان در اختیار ستاد احیای دریاچه ارومیه قرارمی گیرد که حدود 5 میلیارد تومان آن صرف مطالعات می شود.

ما از دولت مطالبه کردیم تا 85 درصد سوبسیدی که برای تغییر آبیاری سنتی به صنعتی برای کشاورزان در نظر گرفته شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه 100 درصد باشد که مورد پذیرش دکتر کلانتری قرار گرفت و مقرر شد 15 درصد دیگر به صورت وام در اختیار کشاورزان قرار گیرد که در این صورت اراضی به صورت یکپارچه در مسیر آبیاری نوین قرار می گیرند و با انتخاب 3 هزار هکتار از منطقه ای این طرح اجرا شود.

در درجه اول باید رئیس ستاد احیا این اعتباررا ابلاغ کند که انتظار داریم در مدت این هفته اتفاق افتد که در این صورت دستگاه ها قرارداهایی را منعقد کنند و در درجه دوم به نحوه تخصیص ها توسط آقای نوبخت بستگی دارد.

از اعتبار 90 میلیاردی که برای مراتع و جنگل ها درنظر گرفته شده بود با توجه به اینکه این رقم در مدت چند ماه توسط سازمان مراتع و جنگل ها قابل جذب نیست پیشنهاد شد که این رقم به 30 میلیارد کاهش یافته و 60 میلیارد باقی مانده  صرف انتقال پساب ها به دریاچه ارومیه شود که خوشبختانه این پیشنهاد مصوب شد.

هم اکنون در سطح استان 9 تصفیه خانه نیمه تکمیل وجود دارد که می توان با این اعتبار نواقص آنها را بر طرف کرد و پساب های آنها را به دریاچه ارومیه انتقال داد که در این صورت 70 میلیارد متر مکعب توسط آب وارد دریاچه ارومیه می شود چنانچه تبریز نیز پساب آب انتقالی از میاندوآب را روانه دریاچه ارومیه کند بسیار مطلوب است.

سایت خبری جوان پرس: با توجه به اینکه نمایندگان مجلس از شخصیت های موثر بر افکار عمومی هستند و اخیراً نیز برخی با اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه مخالفت کرده اند مسئولان ستاد احیا تا چه اندازه زمینه تعامل و همگرایی با این نمایندگان را ایجاد کرده اند؟

هادی بهادری: نظر نمایندگاه بسیار مهم و قابل احترام است، چنانچه در سه سال نخست اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه وضیت دریاچه تثبیت نشود لایه ای از رس روی سطح دریاچه را پوشانده و آن را مرده می کند طرح احیای دریاچه ارومیه بسیار هوشمندانه ارائه شده است تنها جایی که می توانست یکجا 500 میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه کند زرینه رود بود چرا که 47 درصد آب دریاچه ارومیه را تامین می کند به همین دلیل این حوضه برای اجرای طرح نکاشت انتخاب شد اگر اجاره 40 هزار هکتار از اراضی مورد نظر به کشاورزان پرداخت می شد مشکل آنچنانی به وجود نمی آمد و 500 میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شد تا 400 هزار هکتار دیگر در مصون بماند ولی متاسفانه نگاه ها به سمت امنیتی سوق یافت و مشکلاتی را پیش آورد.

صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی: آیا اعتبار مصوب شده به صورت صددر صد تخصیص می یابد؟ و دستگاه های اجرایی استان برای پذیرش این رقم اعتبار ظرفیت سازی شده اند؟

هادی بهادری: این رقم اعتباری فعلا در حد مصوبه است تخصیص به صورت مرحله به مرحله انجام می شود این نگرانی از سوی مقامات کشور نیز هست که آیا جهاد کشاورزی و یا آب منطقه ای استان توان جذب 300 یا 400 میلیارد تومان را دارند و این وظیفه ماست که آمادگی لازم را ایجاد کنیم چرا که دولت به وظیفه خود عمل کرده است ما باید به فکر عقد قراردادها باشیم چرا که در طول این هفته اعتبار مصوب شده ابلاغ می شود.

باید 50 درصد از وقت مدیران دستگاه های مربوط به احیای دریاچه ارومیه متمرکز شود.

خبرگزاری مهر: از آنجایی که حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل سه استان است آیا مدیریت واحدی بر روی آنها اعمال می شود یا خیر؟

هادی بهادری: نظارت واحد از سوی خود ستاد احیای دریاچه ارومیه از محل همان اعتبار 19 میلیارد تومان است در آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی تفاوت دستگاه ها زیاد است 24 میلیارد تومان به جهادکشاورزی و 69 میلیارد تومان نیز به سازمان آب منطقه ای کردستان اختصاص می یابد بقیه اعتبار مصوب شده به آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی اختصاص می یابد.

البته یک سری از بودجه ها نیز به بودجه های ملی مرتبط می شود شرکت آب نیرو و سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست از تهران این بودجه را دریافت می کنند  600 میلیارد تومان در اختیار مدیران استان آذربایجان غربی قرار می گیرد.

خبرگزاری تسنیم: چه تعداد از 79 پروژه احیای دریاچه ارومیه که باید با اعتبار 729 میلیاردتومان اجرا شوند در حال اجرا بوده و پیشرفت فیزیکی آنها در چه حدی است؟

هادی بهادری: بیشتر این پروژه ها در حال اجرا هستند از جمله لایروبی انهار و پروژه های سد سیلوه، چپر آباد، کانی سیو که همگی در حال اجرا هستند امروز سد سیلوه با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد همراه است و در صورت تزریق اندکی اعتبار سال آینده شاهد ریخته شدن 100 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه می شویم امروز طرحی با عنوان کاهش تبخیر به دانشگاه ارومیه ارائه شده و باروری ابرها نیز طرح دیگری است که در تبریز و ارومیه بر روی آن کار می شود ولی همه این کارها همگی تا کنون از بودجه خود آنها پیش رفته است و ریال بابت آنها پرداخت نکرده ایم، امروز مرز بین دو روستا در برخی جاها مشخص نیست طرح کاداس به این موارد رسیدگی می کند که در حال اجراست.

متاسفانه استان آذربایجان غربی در بسیاری از شاخص ها در رتبه های آخر کشور قرار دارد و برای رهایی از این وضعیت نیازمند همکاری و همگرایی همه بخش ها و نهادها هستیم.دسته بندی : اخبار بحران دریاچه اورمیه ,
برچسب ها : بحران دریاچه اورمیه , احیاء دریاچه اورمیه , اعتبارات دریاچه اورمیه , هادی بهادری ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات