اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin دوشنبه 26 آبان 1393, 13:06
طبق ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور قرار است هفت هزار و دویست و پنجاه و پنج میلیارد و هفتصد میلیون ریال برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه هزینه شود و همچنین بجای چغندرقند، گندم و جو در اراضی زیرحوضه آبریز زرینه رود کشت شود.
به گزارش "اورمولو آی آر" به نقل از مشرق، تصویب‌نامه در خصوص تعیین طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه توسط معاون اول رییس جمهور به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، اقتصاد و سازمان محیط زیست ابلاغ شد.

متن این ابلاغیه را در زیر می‌خوانید:


وزارت نیروـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت کشور ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ سازمان حفاظت محیط زیست

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور

هیأت وزیران در جلسه 11 آبان امسال به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

1ـ طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه که در این تصویب‌نامه به اختصار «کارگروه» نامیده می‌شود، به شرح فهرست پیوست که تأییدشده به مهر دفتر هیأت دولت است، تعیین می‌‌شود.

2ـ وزارت جهاد کشاورزی موظف است مطالعه و اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را در اولویت اجرایی و تخصیص اعتبار خود قرار دهد. وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو از توسعه اراضی کشاورزی حتی در صورت استفاده از آب صرفه‌جویی شده جلوگیری نمایند و وزارت نیرو موظف است با رعایت قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری ـمصوب1389ـ و آیین‌نامه اجرایی آن ضمن نصب کنتورهای هوشمند حجمی موردنیاز چاه‌های کشاورزی و نصب ابزار مناسب اندازه‌گیری حجمی آب در شبکه‌های آبیاری، نسبت به اصلاح پروانه بهره‌برداری اقدام نماید.

3ـ اعتبار موردنیاز طرح‌های موضوع بند (1) این تصویب‌نامه (غیر از طرح‌هایی که در برنامه مهار و استفاده از آب‌های مرزی و مشترک قرار دارند) پس از کسر اعتبار مصوب سال 1393 آنها برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به میزان هفت هزار و دویست و پنجاه و پنج میلیارد و هفتصد میلیون (7.255.700.000.000) ریال از محل اعتبارات ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) تأمین می‌گردد.

4ـ اعتبار لازم برای پروژه‌های اجرایی مصوب کارگروه که فاقد ردیف اعتباری در پیوست قانون بودجه می‌باشد، در لایحه بودجه سال 1394 کل کشور پیش‌بینی می‌شود.

5 ـ به منظور پیشبرد اهداف طرح‌های نجات دریاچه ارومیه، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و استانداری‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و کردستان، برنامه عملیاتی مرتبط با پروژه‌های مصوب کارگروه را در موافقتنامه‌های مربوط درج نمایند.

6 ـ دستگاه‌های اجرایی طرح‌های جدول پیوست مکلفند گزارش عملکرد خود را در مقاطع سه ماهه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و دبیرخانه کارگروه ارایه نمایند.

7ـ مبلغ دویست میلیارد (200.000.000.000) ریال از محل ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) برای تدوین و پیاده‌سازی برنامه جامع آموزش، اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی و جلب مشارکت عمومی و جوامع محلی در راستای تبیین پیامدهای وضعیت موجود و اهمیت احیای دریاچه ارومیه، در اختیار استانداری‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و کردستان قرار می‌گیرد تا طبق برنامه استانداری‌های مذکور و تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، نسبت به پرداخت سهم هر یک از دستگاه‌های یادشده اقدام شود.

8 ـ سازمان‌های حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظفند درخصوص مصوبه شناسایی کانون‌های تولید ریزگرد و تثبیت آنها برنامه عملیاتی و اولویت‌های اجرایی خود را به کارگروه ارایه نمایند تا پس از تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نسبت به اختصاص اعتبار از محل اعتبارات مصوب مربوط اقدام گردد.

9ـ سازمان حفاظت محیط زیست موظف است برنامه عملیاتی اولویت‌های اجرایی خود را در خصوص برنامه حفاظت اکولوژیک پارک ملی دریاچه ارومیه با اولویت منطقه جنوبی آن به دبیرخانه کارگروه ارایه نماید تا پس از تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نسبت به اختصاص اعتبار از محل اعتبارات مصوب مربوط اقدام گردد.

10 ـ پیوست موضوع بند (1)، به پیشنهاد دبیرخانه کارگروه و تأیید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور قابل اصلاح است.

11ـ وزیر امور اقتصادی و دارایی جهت تسهیل در روند تأمین و تخصیص اعتبارات موردنیاز پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، به ترکیب کارگروه اضافه می‌شود.

12 ـ به منظور تسریع در اجرای طرح‌های مربوط به نجات دریاچه ارومیه، دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط موظفند نسبت به اجرای موارد ذیل اقدام نمایند:

الف ـ تبدیل کشت چغندرقند اراضی زیر حوضه آبریز زرینه رود به کشت گندم و جو آبی در سال زراعی جاری (1394ـ1393) و جلوگیری از افزایش سطح زیر کشت بهاره نسبت به سال گذشته و پرداخت خسارت ناشی از مابه‌التفاوت کاهش درآمد کشاورزان و کارخانجات قند ذی‌ربط.

ب ـ ممنوعیت تبدیل الگوی زراعی به باغی در کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه به ویژه در زیر حوضه آبریز زرینه‌رود.

ج ـ اجرای برنامه رهاسازی حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز در بهمن و اسفند ماه سال جاری و فروردین ماه سال 1394.

د ـ اجرای کاهش حداقل هشت درصدی مصرف آب توسط کلیه بخش‌های مصرف‌کننده در سطح حوضه آبریز.

13ـ تصویب‌نامه شماره 72529/ت51044هـ مورخ 29/6/1393 لغو می‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری


دسته بندی : اخبار بحران دریاچه اورمیه ,
برچسب ها : بحران دریاچه اورمیه , احیاء دریاچه اورمیه , اسحاق جهانگیری , اعتبارات دریاچه اورمیه ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic