اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin دوشنبه 26 آبان 1393, 17:35
بنگاه‌های اتومبیل میدان کسری ارومیه از 30 سال گذشته تا کنون فعالیت غیرقانونی و بدون مجوز دارند که در طول این مدت با وجود اعتراض مردم، مسئولان در دوره‌های مختلف به نوعی با این قانون شکنان مصالحه می‌کنند.

خبرگزاری فارس: 30 سال مصالحه مسئولان با بنگاه‌های غیرقانونی اتومبیل ارومیه

به گزارش "اورمولو آی آر" به نقل از فارس از اورمیه، محله چهاربخش (واقع در فلکه کسری) ارومیه یکی از قدیمی‌ترین محلات ارومیه در خیابان همافر است که در 30 سال گذشته مردم این منطقه به وجود نمایشگاه‌های اتومبیل و ایجاد جوی نامناسب برای زندگی در این محله اعتراض کرده و راه به جایی نبرده‌اند.

اعتراض مردمی به صاحبان نمایشگاه‌های اتومبیل، اعتراض مکرر به دستگاه‌های اجرایی مختلف چه به صورت شفاهی و چه به صورت مکتوب راه به جایی نبرده است.

این بار مردم دست به دامن نشریات و خبرگزاری‌ها شده‌اند تا شاید از این طریق صدایشان به گوش مسئولان برسد.

خبرگزاری فارس نیز در پی اعتراض مردم محله چهاربخش ارومیه نسبت به وجود نمایشگاه اتومبیل در داخل محدوده شهر ارومیه و در کنار منازل مسکونی این محله که سبب ایجاد ترافیک و جوی نامناسب در این محله می‌شود بر آن شد پای درد دل یکی از افراد این محله بنشیند.

علی محمدی در این خصوص به خبرنگار فارس در ارومیه گفت: چندین و چند سال است که نمایشگاه‌های اتومبیل سبب ایجاد مشکلات متعددی در این محله شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد مراجعه کننده و در بسیاری موارد صاحبان این نمایشگاه‌ها حرف‌های رکیک و ناسزا می‌گویند، تصریح کرد: با توجه به مجاورت منازل مسکونی با این نمایشگاه‌ها متاسفانه فرزند و همسرم مدتهاست گوششان با این ناسزاها پر شده است.

محمدی با بیان اینکه به خاطر این وضعیت در بسیاری از موارد حتی از فرزند و همسرم خجالت می‌کشم، افزود: اعتراضمان را بارها به مسئولان اعلام کرده‌ایم ولی مسئولان گوششان بدهکار نیست که در صورت تداوم این روند یا باید منازل مسکونی خود را رها کرده و از این وضعیت فرار کنیم و یا چاره‌ای دیگر بیاندیشیم.

وی با بیان اینکه وجود این نمایشگاه‌ها سبب صلب آرامش خانواده‌ها شده، گفت: بارها نامه اعتراض آمیز مردم این محله را به مسئولان ارائه داده‌ایم ولی همیشه وعده سر خرمن گرفته‌ایم.

محمدی بیان داشت: هم اکنون مجتمعی برای نمایشگاه‌های اتومبیل در ارومیه وجود دارد، ولی نمی‌دانم چطور مسئولان در برابر صاحبان این نمایشگاه‌ها نمی‌توانند حرفی بزنند و دستور انتقال این نمایشگاه‌ها را به مجتمع اتومبیل ارومیه صادر کنند.

* احداث مجتمع نمایشگاه اتومبیل در جاده سرو ارومیه


رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر ارومیه در این خصوص گفت: فاز سوم مجتمع نمایشگاه اتومبیل در جاده سرو ارومیه در دست احداث است.

محمد ستارپور با اشاره به اینکه هم اکنون وجود نمایشگاه‌ها در کنار منازل مسکونی مشکلات متعددی را برای افراد ساکن در این محله ایجاد کرده است، تصریح کرد: هم اکنون نمایشگاه‌های موجود در این محله فاقد مجوز بوده و فعالیت غیرقانونی دارند.

وی افزود: شهرداری براساس ضوابط عمل می‌کند و با توجه به اینکه این نمایشگاه‌ها در محل مناسبی قرار ندارند پس شهرداری نیز در رابطه با صدور پروانه به مجتمع‌های فوق طبق قانون عمل می‌کند.

ستارپور ادامه داد: متاسفانه در برخی موارد شاهد بر هم خوردن چهره شهر هستیم که این وضعیت در محله چهاربخش ارومیه نیز مشهود است.

وی با بیان اینکه سد معبر نیز مشکل دیگری است که در این زمینه داریم، گفت: رفع سد معبر خودروها به عهده راهنمایی و رانندگی بوده و مسئولیتی در این خصوص نداریم.

در ادامه این پیگیری‌ها خبرنگار فارس به رئیس مجمع امور صنفی مراجعه کرد تا قضیه داشتن پروانه کسب و مجوز فعالیت این واحدها را جویا شود که مجمع امور صنفی اعلام کرد در این راستا اتحادیه بنگاه‌داران اتومبیل ارومیه باید پاسخگو باشد نه مجمع امور صنفی!

* عدم همکاری قوه قضایئه و شکستن پلمب توسط بنگاه‌داران


رئیس اتحادیه بنگاه‌داران اتومبیل ارومیه نیز در این خصوص به خبرنگار فارس در ارومیه گفت: بنگاه‌های اتومبیل واقع در میدان کسری به طرف محله چهاربخش ارومیه که تقریبا در مرکزیت شهر قرار دارد 30 سال است که شاهد فعالیت بنگاه‌داران اتومبیلی است که به صورت غیرمجاز و فاقد مجوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

محمد افرند با بیان اینکه در این خصوص اقدامات لازم انجام گرفته است، تصریح کرد: بارها این نمایشگاه‌ها به دلیل فعالیت غیرقانونی پلمب و به مراجع قضایی نیز ارجاع شده‌اند ولی با شکستن پلمب توسط صاحبان این بنگاه‌ها بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

افرند با انتقاد از عملکرد قوه قضاییه در این خصوص، ابراز داشت: متاسفانه قوه قضاییه در این راستا همکاری لازم را ندارد.

وی با بیان اینکه با وجود اینکه طبق قوانین موجود در کشور برای شکستن پلمب توسط افراد سه تا شش ماه حبس تعریف شده، گفت: متاسفانه در این زمینه قوه قضاییه نیز قوانین را زیر پا گذاشته و با بنگاه‌دارانی که پلمب مغازه خود را شکسته و به فعالیت خود ادامه می‌دهند برخورد جدی و قانونی ندارد.

رئیس اتحادیه بنگاه‌داران اتومبیل ارومیه ادامه داد: بارها شاهد بودیم قوه قضاییه با جریمه 100 هزار تومانی اجازه فعالیت به صاحبان این بنگاه‌ها را صادر کرده است.

این مسئول ابراز داشت: جریمه 100 هزار تومانی در برابر قانونی شکنی و فعالیت فاقد مجوز، جریمه ناچیزی است که جز قانون شکنی چیزی را در جامعه ترویج نمی‌کند.

افرند در این زمینه خواستار همکاری مراجع قضایی شد و تصریح کرد: تا زمانی که دستگاه‌های اجرایی و قوه قضاییه هماهنگی لازم را در این زمینه نداشته باشند راه به جایی نخواهیم برد.

در پی پیگیری موضوع، خبرنگار فارس بر آن شد تا با رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ارومیه و رئیس اماکن این شهرستان گفت‌وگویی داشته باشد ، ولی این دو مسئول که در ابتدا برخورد شایسته و مناسبی داشتند با شنیدن موضوع مصاحبه از گفت‌وگو با خبرنگار فارس طفره رفته و از پاسخ دادن به سوال خودداری و اعلام کردند باید از طرف معاونت اجتماعی نیروی انتظامی آذربایجان غربی برایمان دستور مصاحبه صادر شود.
این برخورد مسئولان آذربایجان غربی با نمایندگان مردم در نشریات و خبرگزاری‌ها علاوه بر اینکه جای تامل دارد نیازمند بررسی بیشتر است.

با وجود تمام این مشکلات و برخوردهای ناشایست برخی مسئولان در بررسی این موضوع، خبرنگار فارس بنا به رسالتی که به عهده دارد با بخش اطلاع‌رسانی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان تماس گرفته و پس از دو روز انتظار بالاخره دستور مصاحبه با یکی از این دو مسئول که باید بدون واسطه و ابلاغ و دستور، همیشه آماده پاسخگویی به خبرنگاران در برابر مشکلات مردم باشند صادر شد.

* اعمال قانون راهنمایی و رانندگی در این محله چاره‌ساز سد معبر خودروها نیست

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ارومیه نیز در این خصوص به فارس گفت: با توجه به اعتراضات مردمی و دریافت نامه‌های مکرر از سوی مردم این محله راهنمایی و رانندگی ارومیه اقدام به ارسال گشت راهنمایی و رانندگی به این محله کرد.

یوسف پوراکبر با بیان اینکه روزانه دو گشت به مدت یک ساعت در این محله سرکشی می‌کنند، تصریح کرد: امکان حضور پلیس راهنمایی و رانندگی در این منطقه وجود ندارد و روزانه یک ساعت شیفت صبح و یک ساعت بعد از ظهرها به این محله مراجعه و با افرادی که اقدام به سد معبر و یا پارک دوبل کرده‌اند می‌کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به گستردگی اعتراضات مردمی این موضوع را در شورای ترافیک ارومیه نیز مطرح کرده‌ایم که شورای ترافیک نیز در این راستا برای آینده برنامه‌هایی دارد.

پوراکبر با بیان اینکه اقدامات راهنمایی و رانندگی در این محله چاره‌ساز نیست، اعلام کرد: در این میان برخی بنگاه‌ها نیز بنگاه املاک هستند که اقدام به خرید و فروش خودرو می‌کنند و این امر حجم زیادی از خودروها را در بخشی از این محله ایجاد می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه در هیچ زمانی امکان استقرار نیرو در این منطقه وجود ندارد، گفت: با وجود اعمال قانون در این منطقه ولی صاحبان خودروها و صاحبان بنگاه‌ها این روند را ادامه می‌دهند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ارومیه ابراز داشت: باید مشاوران املاک این محله به شغل خود بازگشته و نمایشگاه‌های اتومبیل نیز به محلی در خارج از شهر منتقل شوند تا مشکل ترافیکی این محله رفع شود.

پواکبر با بیان اینکه این مشکل به دست راهنمایی و رانندگی حل نخواهد شد، اضافه کرد: باید به صورت ریشه‌ای این مشکلات رفع شود.
* امرار و معاش بنگاه‌داران از این محل عامل اصلی تعلل در برخوردها است

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عومی نیروی انتظامی آذربایجان غربی در این خصوص اظهار داشت: محل مناسبی برای انتقال این صنوف به خارج شهر در نظر گرفته شده است.

رحیم جهانبخش ادامه داد: تمام این بنگاه‌های اتومبیل که در فلکه کسری به طرف محله چهاربخش فعالیت می‌کنند فاقد مجوز هستند.

وی افزود: در برهه‌ای از زمان در قالب کارگروهی مقرر شد جلو فعالیت این بنگاه‌ها گرفته شود که با توجه به اینکه عده‌ای از این طریق امرار و معاش می‌کنند مقرر شد مهلتی کوتاه به آنها داده شود.

جهانبخش در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر شکستن پلمب توسط صاحبان بنگاه‌ها و نادیده گرفتن قانون، اعلام کرد: از نظر قانونی شکستن پلمب جریمه سنگینی دارد و فکر نمی‌کنم افراد بتوانند به این راحتی دست به چنین اقدامی بزنند.

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت نیروی انتظامی آذربایجان غربی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود فاز سوم مجتمع نمایشگاهی برای این صنوف تا پایان امسال راه‌اندازی شود، گفت: به محض اتمام عملیات اجرایی این مجتمع، بنگاه‌های موجود در منطقه کسری به این مجتمع انتقال می‌یابند.

وی اعلام کرد: هم اکنون فعالیت این بنگاه‌ها غیرقانونی بوده و در تلاش برای رفع مشکلات ایجاد شده در این زمینه هستیم که موفقیت در این امر نیازمند همکاری بیشتر تمام دستگاه‌های اجرایی است.

در این میان فراموش نکنیم که امر و معاش عده‌ای افراد سودجو آن‌هم به مدت 30 سال نمی‌تواند بهانه مناسبی برای صلب آرامش و آسایش مردم این منطقه قدیمی و تاریخی شهر باشد.

علاوه بر این با توجه به اینکه 30 سال زمان، مهلت کمی برای برخورد با چندین متخلف و قانون شکن زمان کمی نیست که مسئولان تا پایان امسال برای برخورد با آنها از مردم فرصت بگیرند، ولی مردم ارومیه همچنان چشم به راه برخورد جدی مسئولان با متخلفانی هستند که آرامش آنها را صلب کرده‌اند حتی اگر این چشم انتظاری چهار ماه به طول بینجامد!!!دسته بندی : اخبار اورمیه , اجتماعی ,
برچسب ها : میدان کسری , اورمیه , بنگاه اتومبیل , محله چهاربخش , فلکه کسری ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic