اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin پنجشنبه 29 آبان 1393, 20:47
معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار آذربایجان غربی گفت: متاسفانه هم اکنون استان در رتبه 26 سرانه تولید ناخالص داخلی در کشور قرار دارد.

http://media.mehrnews.com/d/2014/11/20/4/706027.jpg

به گزارش "اورمولو آی آر" به نقل از مهر، تقی كهوریان ظهر پنجشنبه در كارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی كه با حضور اعضای شورای اداری استان آذربایجان غربی و اساتید مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزارت كشور آغاز بكار كرده است افزود: قطعا برنامه های توسعه استان باید به سمتی برود كه هر سال حداقل بتوانیم این جایگاه را بهبود بخشیم.

وی به سایر مشکلات استان در بخش های مختلف اشاره کرد و اظهارداشت: باید به اقتصاد آذربایجان غربی بعنوان یك استان مرزی نگاه و توجه ویژه ای شود چرا كه هرگونه تهدید اقتصادی استانهای مرزی در حقیقت تهدید اقتصادی كل كشور است.

کهوریان با بیان اینکه بدون تردید سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد تاكید رهبر معظم انقلاب باید تبیین و راهكارهای رسیدن به اهداف آن در سطح جامعه معرفی شود عنوان کرد: حمایت و توجه ویژه دولت نسبت به تامین زیرساختهای اقتصادی در استان ضروری است.

وی با اعلام اینکه آذربایجان غربی بر اساس سرشماری سال ۹۰ دارای حدودا سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت است گفت:این رقم نشانگر تراكم بالای جمعیت نسبت به میانگین كشوری در این استان است.

كهوریان اضافه كرد: تراكم بالای جمعیت در استان از یك سو مزیت به شمار می‌آید اما از سویی دیگر این مساله بدلیل محور بودن كشاورزی سنتی و معیشتی در استان و اشتغال بخش عمده ای از نیروی كار استان در این حوزه، در شاخص های اقتصادی تاثیر منفی گذاشته است.

وی با بیان اینكه بهره وری بخش كشاورزی استان پایین است، افزود: سرانه ارزش افزوده شاغلین بخش كشاورزی استان در سال ۷۰ میلیون ریال است كه این رقم نسبت به میانگین كشوری بسیار پایین است و این نقطه آسیب پذیر استان ماست لذا درصدد هستیم با تكیه بر نظریه پایه توسعه استان، به سوی ایجاد اشتغال جایگزین كشاورزی سنتی در استان حركت كنیم و محوریت توسعه استان را از كشاورزی سنتی به بخش صنعت، معدن، بازرگانی خارجی و گردشگری و كشاورزی مكانیزه تغییر دهیم.

۳۱ درصد نیروی کار استان در بخش کشاورزی مشغول به کارند

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار آذربایجان غربی همچنین گفت: ۳۱ درصد نیروی كار استان در بخش كشاورزی مشغول بكار هستند كه میانگین كشوری این رقم ۱۸ درصد است و ما قصد داریم درصد نیروی كار بخش كشاورزی استان را كاهش و در سایر حوزه ها افزایش دهیم.

وی با بیان اینكه بخش صنعت استان وابسته به كشاورزی است نیز گفت: تاكنون تحول چشم‌گیری در ساختار صنعتی استان ایجاد نشده است، به همین دلیل اشتغال صنعتی نیز در این استان گسترش نیافته است و این مساله هم یكی دیگر از چالش های پیش روی ما در آذربایجان غربی است.

كهوریان با بیان اینکه سهم اشتغال استان در  بخش صنعت ۲۶ درصد است كه در مقایسه با میانگین ۳۴ درصدی در كشور بسیار پایین است عنوان کرد: متاسفانه این امر موجب بالا بودن تعداد بیکاران به خصوص بیکاران تحصیلکرده در این استان شده است.

وی، سهم اشتغال استان در بخش خدمات را نیز ۴۲ درصد عنوان كرد و گفت: میانگین كشوری در این زمینه ۴۷ درصد است كه نشانگر پایین بودن سهم استان در بخش خدمات نسبت به میانگین كشوری است.

کهوریان همچنین به مرزی بودن استان اشاره كرد و گفت: هم مرزی استان با سه كشور خارجی و وجود بزرگترین منطقه آزاد تجاری صنعتی كشور در آذربایجان غربی، فرصتی بی نظیر برای رونق فعالیت های اقتصادی و توسعه است اما تحقق این اهداف نیازمند تامین زیربناها و زیرساخت ها در استان است كه در این زمینه انتظار مساعدت ویژه از سوی دولت و مسئولان ارشد كشور را داریم.

موافقت کلی با ایجاد ۶ منطقه ویژه اقتصادی در آذربایجان غربی

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه را نیز از اولویت های اصلی استان دانست و خاطرنشان كرد: اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه بصورت جدی در دستور كار دولت و مسئولان استانی قرار دارد و امیدواریم با همكاری و مشاركت مردم بویژه كشاورزان بتوانیم شاهد بازگشت دریاچه به تراز اكولوژیك خود باشیم.

كهوریان همچنین گفت: در خصوص ایجاد ۶ منطقه ویژه اقتصادی جدید در استان نیز موافقت كلی حاصل شده و در حال تدوین طرح های توجیهی این مناطق برای ارائه به هیئت دولت هستیم كه در صورت تصویب این طرح ها و آغاز بكار فعالیت واحدهای صنعتی در این مناطق، بسیاری از مشكلات استان در بخش بیكاری رفع خواهد شد.

وی با اشاره به اهداف برگزاری كارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی نیز اظهارداشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام تیمی را برای حضور در استان های كشور جهت برگزاری كارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی تشكیل داده تا ضمن تعامل و هماهنگی با مدیران و مسئولان استانها، زمینه را برای تطبیق شرایط استان ها با سیاست های اقتصاد مقاومتی فراهم کنند.

كارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی امروز پنج شنبه با حضور اعضای شورای اداری استان آذربایجان غربی و اساتید مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزارت كشور آغاز بكار كرده است.

در این دوره، دكتر محمد ابراهیم مداحی رئیس كمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت رئیسه سلسله برنامه های اقتصاد مقاومتی، دكتر داوود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس كمیسیون نظارت حضور داشته و سخنرانی می کنند.

همچنین در این دوره دكتر جواد فرشباف ماهریان رئیس كمیته پیگیری و ارزیابی تحقق چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام و دكتر محمدتقی آذرشب رئیس كمیته آموزش چشم انداز و سیاست‌های كلی نظام مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه چشم انداز و آینده پژوهشی در خصوص مبانی، مفاهیم و ضرورت های تدوین سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران و راهبردها و الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی به سخنرانی می‌پردازند.دسته بندی : اقتصادی ,
برچسب ها : سرانه تولید ناخالص داخلی , آذربایجان غربی , تقی كهوریان , منطقه ویژه اقتصادی ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات